Entrevista a Mark Bahamonde, professor de guitarra de Diaula

Por Susana Lladó
 
Entrevista a Marc Bahamonde, profesor de guitarra de Diaula

«LA MÚSICA S’HA DE TOCAR. S’APRÈN TOCANT ».

 

Mark Bahamonde és professor de guitarra a la nostra escola de música des de fa 5 anys. Aquest músic ―està a punt de publicar nou treball discogràfic amb la seva banda actual Knock Out, toca en altres bandes com Discípulos de Otilia i The Lucies, i es dedica a compondre i produir cançons per a altres músics― es va formar en guitarra clàssica, guitarra acústica i guitarra elèctrica, a més d’estudiar també piano, clarinet, bateria, ukelele, flauta travessera i saxòfon. No obstant això, per a ell la formació musical abasta i implica molt més que els estudis acadèmics d’un instrument. Parlem amb ell sobre l’aprenentatge de guitarra, la metodologia de les seves classes, com entén la música i els seus referents.

Hi ha un tipus de guitarra amb el qual recomanis començar a estudiar aquest instrument?

És bastant igual. L’espanyola, en contra del que algunes persones puguin pensar, no és més fàcil d’aprendre que l’elèctrica o l’acústica. De fet, el funcionament de les tres és molt similar, de manera que un cop s’arriba a cert nivell amb una es poden dominar les altres dues, encara que calgui aprendre certs coneixements específics sobre cadascuna d’elles.

A quina edat es pot començar a estudiar guitarra?

Per obtenir resultats, i a diferència dels altres instruments que poden començar a estudiar-se abans, la guitarra exigeix que les capacitats psicomotrius ja estiguin desenvolupades. Alguns nens acaben aquesta fase als 7 anys, altres als 9. Depèn de l’evolució de cada nen.

Des del punt de vista pedagògic, com creus que ha d’ensenyar aquest instrument?

A les classes de guitarra, jo li dono molta importància a la part pràctica: a tocar i tocar l’instrument, encara que siguin peces molt senzilles, fins i tot abans de començar a aprendre música (llenguatge musical o solfeig). És el mètode amb el qual jo mateix em vaig formar: vaig estudiar a l’Aula de Música Moderna, la qual depèn del Liceu, que al seu torn segueix la metodologia de la Universitat de Berkeley. Obligar al nen a tocar una vegada i una altra escales no té cap sentit i, a més, s’avorrirà i acabarà desmotivant-se. La música s’ha de tocar. S’aprèn tocant.

Com s’aconsegueix, com a professor, combinar la disciplina que requereix l’aprenentatge d’un instrument amb la vessant lúdica?

Fent que el nen gaudeixi del procés d’aprenentatge. En anglès s’utilitza la paraula “play” per dir “tocar”, una paraula que també té l’accepció de “jugar”. D’això es tracta.

A Diaula s’imparteixen classes de 18 instruments, per què els teus alumnes han escollit guitarra?

A l’escola fem el que anomenem “Roda d’instruments”: en el nivell sensibilització, quan els alumnes encara no han escollit un instrument i estan desenvolupant la seva educació sensorial, cada professor els ensenya l’instrument que imparteix. D’aquesta manera, els nens tenen l’oportunitat de sentir com sona, familiaritzar-se amb ell i començar a tenir elements de judici per prendre posteriorment una decisió. No obstant això, és bastant freqüent i normal que al cap de dos anys d’estudi decideixin canviar d’instrument. De fet, a partir de certa edat, nosaltres mateixos, com a professors, els recomanem que iniciïn l’aprenentatge d’un segon instrument; segon instrument que sovint acaba convertint per a ells en el primer perquè ja tenen el criteri i els seus gustos més formats.

Quins són els avantatges de la guitarra respecte a altres instruments?

La guitarra és una campiona. Per a mi és l’instrument més versàtil, seguit del piano. Et permet tocar qualsevol tipus de música. A més, amb la guitarra tant pots acompanyar altres músics com tocar com a solista.

Es pot començar a estudiar guitarra sent ja adult?

Sí, és clar. Jo imparteixo classes de guitarra a alumnes de totes les edats. El més important per aprendre són les ganes. I els adults vénen amb una gran motivació perquè l’aprenentatge els serveix per desconnectar de la rutina, disminuir l’estrès i divertir-se.

Els alumnes de Diaula aprenen a tocar amb altres companys a partir dels 7 anys i a tocar diferents estils, com els beneficia això?

La música és molt més divertida i enriquidora quan la comparteixes: se’t obren les orelles al que fan els altres i aprens d’ells. Adquireixes molts coneixements gairebé sense adonar-te’n.

Entrevista a Marc Bahamonde, profesor de guitarra de Diaula

«Quan toques, serveix a la cançó, a la música. És fonamental que el músic sigui respectuós amb la música ».

Dues vegades a l’any, l’escola organitza audicions. Com creus que les viuen els alumnes? Per què és positiu per a ells?

Els alumnes ho viuen d’una manera molt bonica. Les audicions no només són l’oportunitat de mostrar-los als seus pares el que han après: comparteixen el que han après amb tots els altres. Els que no estan actuant escolten el que han preparat els altres. Se senten especials quan surten a actuar, però un cop han acabat la seva actuació, tornen a ser un grup, i això és molt positiu per a la seva formació. És molt interessant comprovar que ara ja no estan tan nerviosos com abans durant les audicions perquè, sense ser molt conscients, han après la part lúdica, i això els fa tocar millor.

Què cal tenir en compte quan es comença a estudiar guitarra?

Jo intento inculcar-los un lema: “Quan toques, serveix a la cançó, a la música”. És fonamental que el músic sigui respectuós amb la música.

Com a professor de guitarra, què intentes transmetre als teus alumnes?

Els valors que són indissociables de la música i l’art en general: sobretot, tenir una ment oberta i ser respectuosos amb els altres músics i amb la música. Aprendre els valors relacionats amb l’art no només et fa millor músic, també et fa millor persona. Per posar un exemple, no pots ser racista si t’agrada la música. També és important el respecte cap a un mateix: acceptar-se per poder comunicar a través de la música el que un és, ja que, al cap i a la fi, és el que els hi arribarà als que t’escolten. Jo dono les classes de guitarra tenint molt presents aquests valors, i ells els van aprenent d’una manera natural perquè els respiren..

En general, què els costa més als alumnes?

Quan es comença a estudiar guitarra, un es troba amb un mur gegantí, més alt que qualsevol mur amb el qual un pugui topar-se al aprendre altres instruments: cal aprendre a col·locar els dits d’una manera que no s’ha après abans, ja que no hi ha res en la nostra vida quotidiana que requereixi aquesta posició. El positiu és que, un cop se supera aquesta fase, l’aprenentatge és més fàcil que el de qualsevol altre instrument. Com més temps dediquen els alumnes a tocar acords, més ràpid es supera aquesta fase.

Cal dedicar-li molt de temps?

No, jo sempre els dic que aprofitin moments com quan estan veient la tele per fer aquesta gimnàstica.

Tens alumnes que van començar les classes de guitarra quan eren molt petits i que, per tant, porten anys tocant. Com vius la seva evolució?

Amb molta il·lusió i ganes de veure fins on poden arribar. És molt gratificant veure la seva evolució.

Tu toques altres instruments, però t’has centrat en la guitarra. Per què aquest instrument?

Per la seva versatilitat, sens dubte.

A Diaula prepareu als alumnes del Programa Artístic per a les proves d’accés al Grau Superior dels Conservatoris. Com entens tu aquesta preparació?

Com a professors, sabem el que demanen als conservatoris i com cal preparar-los perquè superin les proves, la qual cosa inclou ensenyar-los una manera determinada d’entendre la música per poder transmetre-la com professionals que volen arribar a ser.

Entrevista a Marc Bahamonde, profesor de guitarra de la escuela de música Diaula

«Aprendre els valors relacionats amb l’art no només et fa millor músic, també et fa millor persona».

Quins 3 trets hauria de tenir una persona que vulgui dedicar-se a la música?

Paciència, amplitud de mires i una mica d’ambició, en el millor sentit de la paraula: afany de superació, de ser cada dia millor músic.

Quins són els teus referents? i per què

Frank Zappa, perquè ha estat el meu millor mestre i segueixo aprenent de la seva música; Bob Dylan, pel seu lirisme, i Eric Clapton, pel seu feeling, perquè és un clar exemple de com una mateixa nota sona completament diferent depenent de qui la toca. Això és alguna cosa en el que faig molt èmfasi en les meves classes.

Com s’ho expliques als teus alumnes?

Els explico que no es tracta de ser millor que ningú (mai seran millor que ningú), sinó que als altres els arribi el que fan. La gent va a escoltar a un músic per com és aquest músic, per el que aconsegueix transmetre gràcies al que el fa únic.

Quan penses en la guitarra, què et suggereix? Dóna’m una imatge

Pau. Pau mental i emocional. La guitarra és la meva casa. La guitarra és estar bé amb tu mateix i amb els que t’escolten.

La guitarra pot tocar-se d’una manera bàsica (uns acords per acompanyar o acompanyar-se) i també pot ser molt complexa. Hi ha qui pensa que és un instrument fàcil d’aprendre, que es pot aprendre fins i tot per internet. Parla’m d’això.

Bé, tot el que sigui difondre la música em sembla bé, però res pot substituir l’aprenentatge presencial amb un professor. A més, la persona que t’ensenya música esdevé molt més que en un professor: sol ser també el teu mestre, que és una paraula amb un significat molt més ampli i ric. D’altra banda, quan de vegades ve algun alumne que ha començat a aprendre guitarra, per exemple, seguint classes a YouTube, arriba amb vicis adquirits, amb mals hàbits que costa molta feina “desfer”.

Què aprens dels teus alumnes?

Aprenc molt dels meus alumnes! Quan treballes amb nens, el que més crida l’atenció és la seva sinceritat. S’estableix una relació molt honesta amb ells. També m’aporta moltíssim el fet de treballar amb éssers humans amb diferents sensibilitats que tenen visions diferents sobre la música i dels que, per tant, aprens, encara que tu siguis el professor.

 

Si estàs pensant en apuntar-te a classes de guitarra, posa't en contacte amb la nostra escola i t'informarem sobre totes les possibilitats d'horaris.

Afegir un comentari

* Si us plau, empleneu tots els camps correctament